Practice questions here, for every subject and every exam. Unlimited questions for unlimited attempts, given with answers and explanations.
$\mathrm{A}$ and $\mathrm{B}$ can do a piece of work in 12 days and 20 days respectively. They both work together for 6 days. The remaining work is completed by $C$ alone in 12 days. In how many days will $A$ and $C$ together complete the $\frac{2}{3}$ part of the work?
Let the total work $60$ , (LCM of 12 and 20) , then
Efficiency of A $=\frac{60}{12} = 5$
Efficiency of B $=\frac{60}{20} = 3$
A and B worked for 6 days so they completed $6(5+3) = 48$
Remaining work $60-48=12$
Remaining work was completed by C in 12 days so,
Efficiency of C $=\frac{12}{12} = 1$
to complete $\frac{2}{3}$ of the total work ,
The time taken by A and C $=\frac{2}{3}\times\frac{60}{5+1} = \frac{2}{3}\times10 = 6\frac{2}{3}$ days
$\mathrm{A}, \mathrm{B}$ and $\mathrm{C}$ individually can complete a work in 12,10 and 15 days, respectively. All three work together and after 3 days, B and $\mathrm{C}$ leave the work. The remaining work will be completed by A in how many days:
Let the total work be $60$ , (LCM of 12, 10 and 15)
So,
Efficiency of A $=\frac{60}{12} = 5$
Efficiency of B $=\frac{60}{10} = 6$
Efficiency of C $=\frac{60}{15} = 4$
They all worked together for 3 days so the work completed in 3 days $= 3(5+6+4) = 45$
Remaining work $=60-45 = 15$
Time taken by A to complete the remaining work $=\frac{15}{5} = 3$ Days
5 men 3 women can earn ₹ 8,400 in 4 days. 9 men and 7 women can earn ₹28,700 in 7 days. In how many days will 8 men and 5 women earn ₹ 30,600?
Let the wages of Men is $M$ and Women is $W$ , then
$5M+3W = \frac{8400}{4} = 2100$ Rs ..........(i)
& $9M+7W = \frac{28700}{7} = 4100$ Rs..............(ii)
Multiply equation (i) by 7 and equation (ii) by 3, so
$35M+21W = 14700$ ........(iii)
$27M+21W = 12300$ .......(iv)
Subtracting equation (iv) from equation (iii) -
$8M = 2400$ Rs
$M = 300$ Rs
Putting the value of $M$ in equation (i)
$5\times300+3W = 2100$
$3W = 600$
$W=200$
So, Wages of $8M$ and $5W$ for 1 day $=8\times300+5\times200 = 2400+1000 = 3400$ Rs
Let $8M$ and $5W$ take $t$ days to earn $30600$ Rs , then
$3400\times t = 30600$
$t = 9$ days
Initially, Rekha works at the rate that she can do a piece of work in $24\mathrm{~h}$, but she does work at that rate only up to $8\mathrm{~h}$. After that, she works at the rate that she can complete the whole work in $9 \mathrm{~h}$. If Rekha has to complete that work in at a stretch, then how many hours will she take to complete that work?
Time $\propto\frac{1}{\text{Efficiency}}$
Since the work of 8 hr is completed so,
Remaining work $= (24-8)\times 3 = 16\times 3 = 48$
Time taken to complete remaining work $=\frac{48}{8}= 6$ hours
Total time $= 8+6 = 14$ hours
Seema works at a rate such that she can finish a work in $28 \mathrm{~h}$, but she works at this rate for $7 \mathrm{~h}$ only. After that, she works at a rate such that she can finish the total work in $16 \mathrm{~h}$. If Seema is to finish this work at a stretch, how many hours (total) will she take to finish this work?
Time $\propto\frac{1}{\text{Efficiency}}$
Since the work of 7 hr is completed so,
Remaining work $= (28-7)\times 4 = 21\times 4 = 84$
Time taken to complete remaining work $=\frac{84}{7}= 12$ hours
Total time $= 12+7 = 19$ hours
$\mathrm{X}$ can complete $\frac{1}{4}$ of a work in 3 days and $Y$ can complete $\frac{1}{6}$ of the same work in 4 days. $X$ and $Y$ worked together for 6 days and $\mathrm{Z}$ alone completed the remaining work in 8 days. If $\mathrm{Y}$ and $\mathrm{Z}$ work together, how much time will they take to complete the same work?
X completes $\frac{1}{4} $ of the total work in 3 days.
So, to complete total work, the time taken by X $=3\times \frac{4}{1} = 12$ days
Y completes $\frac{1}{6} $ of the total work in 4 days.
So, to complete total work, the time taken by Y $=4\times \frac{6}{1} = 24$ days
So, Work completed by X and Y in 6 days $=(2+1)\times6 = 18$ units
Remaining work $=24-18 = 6$ units
6 units work was completed by Z in 8 days
So, Efficiency of Z $=\frac{6}{8} = \frac{3}{4}$
Efficiency of Y+Z $=1+\frac{3}{4} = \frac{7}{4}$
So, Time taken by them to complete total work $= \frac{24}{7/4} = \frac{96}{7} = 13\frac{5}{7}$ days
12 persons can dig a trench $20 \mathrm{~m}$ in length in 8 days. The number of persons required to dig a $30 \mathrm{~m}$ trench of the same width and depth in 6 days, is:
We know that -
$\frac{M_1D_1H_1}{W_1} = \frac{M_2D_2H_2}{W_2}$
Where $M_1 = 12 , D_1 = 8,W_1 = 20 , D_2 = 6$ and $W_2 = 30$
$\frac{12\times8}{20} = \frac{M_2\times6}{30}$
$M_2 = \frac{96\times30}{20\times6}$
$M_2 = 24$
Total of 24 persons are required to complete the said work in said time.
Radha who is half as efficient as Kirti, will take 30 days to complete a task if she works alone. If Radha and Kirti work together, how long will they take to complete the task?
Let the efficiency of Radha is 1, then efficiency of Kirti will be 2.
So, total work $=30\times1 = 30$
Then, time taken by both together to complete the work $=\frac{30}{1+2} = \frac{30}{3} = 10$ days
10 women can complete a work in 15 days. The same work can be completed in 5 days by 15 men. 10 women started the work and after 3 days, 5 men replaced 5 women. In how many days will the work be completed?
Let the efficiency of the Men is M and that of Women is W, then
$10\times15\times W = 15\times5\times M$
$\frac{M}{W} = \frac{2}{1}$
Total work $=10\times15\times1 = 150$
10 Women worked for 3 days so work completed by them in 3 days $=3\times10\times1 =30 $
Remaining work $=150-30 = 120$
The remaining work is to be completed by 5 Men and 5 Women
So the time taken by them $=\frac{120}{5\times1+5\times2}= \frac{120}{15} = 8$ days
Total time $=3+8 = 11$ days
Honey and Junnu together can finish a certain work in 20 days. Honey, having worked for 12 days, Junnu finished the remaining work alone in 36 days. In how many days can Junnu finish the whole work alone?
Let the efficiency of Honey and Junnu is $\mathrm{H}$ and $\mathrm{J}$, respectively, then
$
\begin{aligned}
&20(H+J)=12 H+36 J \\
&8 H=16 J \\
&\frac{H}{J}=\frac{2}{1}
\end{aligned}
$
Total work $=20(2+1)=60$
Time taken by Junnu to complete total work $=\frac{60}{1}=60$ days
25 women can do a piece of work in 60 days. After how many days from the start of the work, should 15 more women join them so that the work is done in 45 days?
25 women can do a piece of work in 60 days
Let 15 more women join the work after x days
25 × 60 = 25 × x + 40 × (45 - x)
1500 = 25x + 40 × 45 - 40x
15x = 1800 - 1500
15x = 300
x = 20 days
$\mathrm{A}$ and $\mathrm{B}$ can do a piece of work in 10 days and 15 days, respectively. They work together for 4 days. The remaining work is completed by C alone in 12 days. C alone will complete $\frac{4}{9}$ part of the original work in:
LCM of 10 and 15 = 30
Total Work done by (A+B) in 4 days = (3+2)×4 = 20 units
Remaining Work =(30-20)=10 units
The efficiency of C for completing the remaining work =10/12= (5/6) unit per day
Time is taken by C to complete 4/9 part of the original work =30×(4/9)×(6/5) =16 days
An officer undertakes to complete a job in 300 days. He employs 300 people for 60 days and they complete half of the work. He then reduces the number of people to 100 , who work for 120 days, after which there are 20 days' holiday. How many people must be employed for the remaining period to finish the work?
$\frac{1}{2}$ of total work is =Time $\times$ number of people =$ 300 \times 60$
= 18000
Total work is = 36000
Let number of remaining people is $= x$
According to question
Total work = $\frac{1}{2}$ of total work + work done in 120 days by 100 people + work done in 100 days by $x$ people
$36000 = 18000 + 120 \times{100} + 100\times{x}$
$36000-30000 =100x$
$x= 60$
18 persons can complete a work in 15 days when they work 6 hours a day. The time (in days) taken by 12 persons working 10 hours a day to complete the same work, is:
18×15×6=12× Number of working days ×10
Number of working days =$\frac{18×15×6}{12×10}$
Number of working days =$\frac{27}{2}$
Number of working days =13$\frac{1}{2}$ days.
As per the question,
Since A and B worked for 5 days , So Work done by A and B together $=14 \times 5=70$
Remaining Work $=90-70=20$
Efficiencies of $\mathrm{A}$ and $\mathrm{C}=\frac{20}{3}$
Since efficiency of $\mathrm{A}=5$ then efficiency of $\mathrm{C}=\frac{20}{3}-5=\frac{5}{3}$
$\mathrm{C}$ alone can complete the original work $=\frac{90 \times 3}{5}$
$
=54 \text { days }
$
A can do a certain work in 18 days and B can do it in 30 days. They work together for 6 days. The remaining work is completed by C alone in 7 days. In how many days will A, B and C together complete the same work?
If $\mathrm{A}$ and $\mathrm{B}$ work for 6 days then work completed by them $=6 \times 8$ $=48$
Remaining work $=90-48=42$
Efficiency of $\mathrm{C}=\frac{42}{7}=6$
$\mathrm{A}, \mathrm{B}$ and $\mathrm{C}$ together can complete the same work $=\frac{90}{14} = 6 \frac{3}{7} \text { days }$
A alone can complete a piece of work in 18 days and B alone can complete the same work in 24 days. A and B undertook the work for ₹ 22,500 . They took the help of C and completed the work in 8 days. How much is to be paid to A ?
Hence, Share of $A=\frac{4}{9} \times 22500=$₹ $10000$
If 25 men can complete a work in 36 hours, then in how many hours will 12 men complete the same work?
As the work done in both cases is equal, So
$25 \times 36=12 \times D$
$D=75$ days
A and B can do a certain work in $22 \frac{1}{2}$ days and 30 days, respectively. They started the work together but after 6 days, B had to leave. Then, A working with $\mathrm{C}$ completed the remaining work in 3 days. $\mathrm{C}$ alone can complete the original work in:
As per the question,
Since A and B worked for 6 days, So Work done by A and B together $=7 \times 6=42$
Remaining Work $=90-42=48$
Efficiencies of $\mathrm{A}$ and $\mathrm{C}=\frac{48}{3}=16$
Since efficiency of $\mathrm{A}=4$ then efficiency of $\mathrm{C}=12$
C alone can complete the original work $=\frac{90}{12}=7 \frac{1}{2} \text { days }$
Two men X and Y working together, completed a job in 6 days. If X had worked thrice as efficiently as he actually worked and Y had worked one-fourth as efficiently as he actually worked, the work would have been completed in 4 days. In how many days X alone could complete the work?
Since Total work remains same.
ATQ,
$(\mathbf{x}+\mathbf{y}) \times 6=\left(\mathbf{3 x}+\frac{y}{4}\right) \times 4$
$\frac{x}{y}=\frac{5}{6}$,
Total work $=$ Efficiency $\times$ days
Total work done by $\mathrm{x}$ and $\mathrm{y}=11 \times 6 = 66$
$\mathrm{x}$ alone can complete the work $=\frac{66}{5}=13 \frac{1}{5}$ days