Practice questions here, for every subject and every exam. Unlimited questions for unlimited attempts, given with answers and explanations.
A, B and C can complete a work in 60,30 and 20 days, respectively. In how many days can A complete the work if he is assisted by B and C together on every fifth day?
Let LCM of 60,30 and 20 be the total work.
Work done in 4 days by $A=4 \times 1=4$ unit
Work done in 5 th day $=1 \times(1+2+3)=6$ unit
Total work done in 5 days $=(4+6)$ unit $=10$ unit
Work done in $1 \mathrm{day}=\frac{10}{5}=2$ unit
Required days $=\frac{60}{2}=30$ days
P, Q and R can complete a work in 10 days, 20 days and 30 days, respectively, working alone. How soon can the work be completed if P is assisted by Q and R on alternate days?
Let the Lcm of 10,20 and 30 be the total work.
1st day $P$ and $Q$ will complete the work $=6+3=9$ unit
2nd day $P$ and $R$ will complete the work $=6+2=8$ unit
Total work done in two days $=9+8=17$ unit
So total work done in 6 days $=17 \times 3=51$
Remaining work $=60-51=9$ unit
Work done by $P$ and $Q$ in days $=\frac{9}{9}=1$ days
Total required days $=6+1=7$ days
Anu is four times as good as Binni in completing a task. Together they finish the same task in 7 hours. In how many hours will Anu alone complete the task?
Let efficiency of binni = 1 unit
So, anu's efficiency is $=4$ unit
Total work $=7 \times 5=35$ unit
Anu alone will complete the task $=\frac{35}{4}$ hours
A's one day's work $=\frac{1}{10}$
B's one day's work $=\frac{1}{15}$
Work done by $\mathrm{A}$ and $\mathrm{B}$ in one day $=\frac{1}{10}+\frac{1}{15}=\frac{3+2}{30}=\frac{1}{6}$
Total work done by $\mathrm{A}$ and $\mathrm{B}$ in 5 days $=5 \times \frac{1}{6}=\frac{5}{6}$
Remaining work $=1-\frac{5}{6}=\frac{1}{6}$
15 boys can complete a work in 10 days and 12 girls can complete the same work in 15 days. If all 15 boys and 12 girls work together, in how many days will the work get completed?
Let the efficiency of a boy is B and that of a girl is $\mathrm{G}$, then
$15 \times B \times 10=12 \times G \times 15$
$
\frac{B}{G}=\frac{12}{10}=\frac{6}{5}
$
Total work $=15 \times 6 \times 10=900$
Total efficiency $=15 \times 6+12 \times 5=90+60=150$
Hence, time $=\frac{900}{150}=6$ days
$
20 \%=\frac{1}{5} \quad, 50 \%=\frac{1}{2}
$
As per the question,
$
\mathrm{A}=\frac{6}{5} \mathrm{~B} \quad, \mathrm{C}=\frac{1}{2} \mathrm{~B}
$
Efficiency ratio of $\mathrm{A}: \mathrm{B}: \mathrm{C}=12: 10: 5$
Total work $=27 \times 10=270$
B alone can complete the work $=\frac{270}{10}=27$ days
A takes 15 days to complete $\frac{5}{7}$ of a work. With the help of B, they finish the whole work in 12 days. In how many days, B alone will complete the same work ?
If A takes 15 days to complete $\frac{5}{7}$ of work .
So, A complete whole work $=\frac{15 \times 7}{5}=21$ days
Total work $=$ LCM of $(21$ and 12$)$
$
=84
$
Efficiency of $\mathrm{A}=\frac{\text { Total } \text { Work }}{\text { Total days }}=\frac{84}{21}=4$
Efficiency of $\mathrm{A}+\mathrm{B}=\frac{84}{12}=7$
So, Efficiency of $B=7-4=3$
B can complete the whole work $=\frac{84}{3}=28$ days
A can complete 25% of the work in 4 days, B can complete 50% of the same work in 12 days and C can complete the same work in 32 days. They started working together but C left after 4 days of the start and A left 6 days before the completion of the work. In how many days was the work completed?
Time taken by A to complete total work $=\frac{4}{25 \%} \times 100 \%=16$ days
Time taken by B to complete total work $=\frac{12}{50 \%} \times 100 \%=24$ days
Time taken by $\mathrm{C}$ to complete total work $=32$ days
Total work $=96,(\mathrm{LCM}$ of 16,24 and 32$)$
Efficiency of $\mathrm{A}=\frac{96}{16}=6$
Efficiency of $\mathrm{B}=\frac{96}{24}=4$
Efficiency of $\mathrm{C}=\frac{96}{32}=3$
Let the total work was completed in $t$ days, then
$A(t-6)+B t+C \times 4=96$
$6(t-6)+4 t+3 \times 4=96$
$6 t-36+4 t=84$
$10 t=120$
$t=12$ days
Time taken by A to complete total work $=\frac{6}{40 \%} \times 100 \%=15$ days
Time taken by B to complete total work $=\frac{8}{33 \frac{1}{3} \%} \times 100 \%=24$ days
Total work $=120$ units (LCM of 15 and 24$)$
Efficiency of $\mathrm{A}=\frac{120}{15}=8$ units
Efficiency of $\mathrm{B}=\frac{120}{24}=5$ units
Work done by $\mathrm{A}$ and $\mathrm{B}$ in 8 days $=8(8+5)=104$ units
Remaining work $=120-104=16$ units
Remaining work was completed by $\mathrm{C}$ in 4 days, So
Efficiency of $\mathrm{C}=\frac{16}{4}=4$ units
Time taken by $\mathrm{A}$ and $\mathrm{C}$ to complete the total work $=\frac{120}{(8+4)}=10$ days
A and B can complete a piece of work in 120 days, B and C can complete it in 150 days, and A and C can complete it in 200 days. In how many days can B alone complete two-fifths of the same work ?
Total work $=\operatorname{LCM}$ of $(120,150$ and 200$)$$=600$ units
Efficiency of $\mathrm{A}+\mathrm{B}=\frac{600}{120}=5$ units $/$ day
Efficiency of $\mathrm{B}+\mathrm{C}=\frac{600}{150}=4$ units $/$ day
Efficiency of $\mathrm{A}+\mathrm{C}=\frac{600}{200}=3$ units/day
So efficiency of $\mathrm{A}+\mathrm{B}+\mathrm{C}=\frac{5+4+3}{2}=6$ units/day
Efficiency of $\mathrm{B}=$ Efficiency of $(\mathrm{A}+\mathrm{B}+\mathrm{C})$ $-$ Efficiency of $(\mathrm{A}+\mathrm{C})$
$=6-3=3$ units $/$ day
B can do $\frac{2}{5}$ th of the work $=\frac{2 \times 600}{5 \times 3}=80$ day
A can do $\frac{2}{5}$ of a work in 6 days and B can do $30 \%$ of the same work in 3 days. They worked together for 4 days. The remaining work was completed by $\mathrm{C}$ alone in 6 days. B and $\mathrm{C}$ together can complete $70 \%$ of the original work in :
As per the question,
If $A$ can do $\frac{2}{5}$ th of work $=6$ days
Total work done by $A=6 \times \frac{5}{2}$
$=15$ days
B can do total work $=3 \times \frac{10}{3}=10$ days
Total work $=\mathrm{LCM}$ of $(15$ and 10$)$
$=30$ units
So efficiency of $\mathrm{A}=\frac{\text { Total Work }}{\text { Total Time }}=\frac{30}{15}=2$ units/day
Efficiency of $\mathrm{B}=\frac{\text { Total Work }}{\text { Total Time }}=\frac{30}{10}=3$ units $/$ day
$(\mathrm{A}+\mathrm{B})$ can complete the work in 4 days $=5 \times 4=20$
units Remaining Work $=30-20=10$ units
Efficiency of $\mathrm{C}=\frac{10}{6}=\frac{5}{3}$
$
\begin{aligned}
(\mathrm{B}+\mathrm{C}) \text { together can do } 70 \% \text { of work } &=\frac{30 \times \frac{70}{100}}{3+\frac{5}{3}} \\
&=\frac{21 \times 3}{14}=4 \frac{1}{2} \text { days }
\end{aligned}
$
4 men and 4 women can complete a work in 5 days, while 2 men and 5 women can finish it in 6 days. How much time (in days) will be taken by 1 woman working alone and 1 man working all by himself to complete the work, respectively?
Let the efficiency of Man and Woman is $M$ and W respectively.
According to question
$
5(4 M+4 W)=6(2 M+5 W)
$
$
\begin{aligned}
&(20-12) M=(30-20) W \\
&\frac{M}{W}=\frac{10}{8}=\frac{5}{4}
\end{aligned}
$
Total work $=20(5+4)=180$
Time taken by 1 woman $=\frac{180}{4}=45$
Time taken by 1 man $=\frac{180}{5}=36$
Hence, Required answer is $45$ and $36$.
A machine can complete double the work that a man can complete in a given period of time. To complete a work, 10 machines and 5 men take 60 days. If there were 10 men and 5 machines, then the time it would have taken to complete the work is:
Efficiency ratio of Machine to Man is $2: 1$, then
Total work $=60(10 \times 2+5 \times 1)=60 \times 25=1500$
Time taken by 10 men and 5 machines to complete the same work $=\frac{1500}{(10 \times 1+5 \times 2)}=\frac{1500}{20}=75$ days
As per the question,
$
\begin{aligned}
2 \mathrm{M} &=3 \mathrm{~W} \\
\frac{M}{W}=\frac{3}{2} \\
\Rightarrow \text { Total work } &=(10 \mathrm{M}+6 \mathrm{~W}) \times 5 \\
&=(10 \times 3+6 \times 2) \times 5 \\
&=210 \text { units }
\end{aligned}
$
$4 \mathrm{M}$ and $9 \mathrm{~W}$ can do the same the work $=\frac{210}{(4 \times 3+9 \times 2)}=\frac{210}{30}=7$ days
As per the question ,
Efficiency of $B=3 \times$ Efficiency of $A$
$
\frac{B}{A}=\frac{3}{1}
$
If $B$ complete the work in 28 days that means
Total work $=28 \times 3$
Work completed by both of them working together $=\frac{28 \times 3}{4}=21$ days
Person A takes 28 hours to complete a work. Person B completes the same work in one-fourth of the time taken by A. If the two persons work together; in how much time will the work be completed?
A takes time to complete work $=28$ hours
B takes time to complete work $=28 \times \frac{1}{4}=7$ hours
LCM of 28 and 7 be the total work $=28$ unit
So, efficiency of $A$ and $B$ is $1$ and $4$ respectively.
They will complete the work together $=\frac{28}{5}=5 \frac{3}{5}=5$ hour $36$ minute
Total efficiency of $A, B$ and $C=40$
B's 8 days work $=12 \times 8=96$
C's 12 days work $=7 \times 12=84$
Total work left $=96+84=180$
Total work $=420+180=600$
$\mathrm{A}, \mathrm{B}$ and $\mathrm{C}$ will together complete the work in days $=\frac{600}{40}=15$ days
All three work together $=15-12=3$ days
Madhu and Shiney can complete a piece of work in 20 days, Shiney and Rosy can complete it in 12 days and Rosy and Madhu can complete it in 15 days. In how many days will they complete it together?
Total work is the L.C.M of 20,12 and 15 is 60
Total efficiency $=2($ Madhu $+$ shiney $+$ Rosy $)=3+5+4=12$
Madhu $+$ shiney $+$ Rosy $=\frac{12}{2}=6$
They will complete the work together $=\frac{60}{6}=10$ days
$\mathrm{A}$ and $\mathrm{B}$ can complete a work in 6 days. $\mathrm{B}$ and $\mathrm{C}$ can complete the same work in 10 days. A, B and C together can complete the same work in 5 days. In how many days can $\mathrm{A}$ and $\mathrm{C}$ complete the same work?
Efficiency of $A=6-3=3$
Efficiency of $\mathrm{C}=6-5=1$
Total efficiency $\mathrm{A}$ and $\mathrm{C}=3+1=4$
A and C complete the same work $=\frac{30}{4}=7 \frac{1}{2}$ days
According to the question
The ratio of efficiency of $\mathrm{A}: \mathrm{B}=7: 1$
The ratio of wages of $\mathrm{A}: \mathrm{B}=7: 1$
Daily wages of $\mathrm{A}$ and $\mathrm{B}$ together $=\frac{20800}{13}=1600$
Daily wages of $B=16000 \times \frac{1}{8}=200$